Praktické informace

zpět na úvodní stránku

Vysoké Kolo z Malého Šišáku

motivační snímek č. 1: Vysoké Kolo z Malého Šišáku

Cesta na kopec

K chalupě se dá dostat několika cestami. Za dobrého počasí, a pokud máte dost času, není trasa nijak obtížná. Pokud ale přijde futeř, jak podle Ústavu pro jazyk český krkonošští horalé nazývají sněhovou bouři, mizí na náhorních pláních jakákoliv známka cesty během pár minut a o život bojují i zkušení a dobře vybavení sportovci (a bohužel ne vždy úspěšně). Pokud cestu dobře neznáte, nevyrážejte za tmy a nechoďte sami.

Nejlepší východisko je Hromovka ve Špindlerově Mlýně, která je v bezprostřední blízkosti konečné autobusu a kde lze zadarmo parkovat (vhodné místo na více dní, nezavázející provozu a frézování vám poradí hlídač). Odtud se můžete vydat těmito způsoby:

  • Mazáci zde obvykle připnou lyže na batoh nebo nasadí tulení pásy a vystoupají nejkratší cestou po sjezdovce k horní stanici Hromovky a dále k horní stanici Na Pláni. Odtud je to již z mírného kopce po lyžařské trase na rozcestí "U Srubu" a dále lehce vzhůru na Klínovou louku. Chata Petráška je hned první, nejníže položená. Nejsnáze ji najdete, když na samém kraji Klínové louky sjedete podél lesa přímo dolů (cca 300 m).Viz mapu.
    Sportovním tempem se trasa dá zvládnout pod hodinu, turistickým za dvě až tři hodiny.
  • Jestli se místo přímého výstupu chcete radši sklouznout na běžkách příjemnou, mírně stoupající, ale dlouhou cestou, vyjděte z Hromovky po sjezdovce jen nějakých 300 m, nasaďte lyže a vydejte se vpravo. Po upravované trase, kde bývá strojová stopa i mlat na bruslení, dojedete přes rozcestí "Nad Krásnou Plání" na výše zmíněné rozcestí "U Srubu". Viz mapu.
  • Pokud vám to dovolí sportovní hrdost a nebude vám líto peněz, můžete ve Špindlu dojít do Svatého Petra a vyjet lanovkou Na Pláň. Odtud již po výše popsané snadné cestě.

Na Petrášku se také dá dostat ze Strážného, kde lze zaparkovat na placeném parkovišti "V Lomu" a nahodile sem zabloudí i linkový autobus.

  • Cesta malebným údolím Klínového potoka vás dovede lesem takřka k chalupě a výhodou je, že se v případě špatného počasí vyhnete exponovaným náhorním partiím. Zda a jak je cesta prošlapaná závisí na počasí a nelze na to zcela spoléhat. Viz mapu.
  • Rolbovaná běžkařská trasa vede ze Strážného na rozcestí "Nad Krásnou Plání" a "U Srubu".

Pokud nemáte naspěch, bude krásné počasí a jste romantici, lze doporučit například i tyto trasy: Dlouhým dolem přes Výrovku, nebo celou hřebenovku přes Mísečky, Špindlerovku a Luční.

Rádi bychom připomenuli případným pěšákům, aby nevstupovali do běžkařské stopy! Dříve to bývalo zcela samozřejmým horským pravidlem, dnes se na to bohužel čím dál více zapomíná.

Pokud máte volné místo v autě, nebo naopak sháníte dopravu, napište prosím požadavek do této tabulky. Kontakt zprostředkujeme.

Luční Hora

motivační snímek č. 2: Luční hora

Jídlo

Co se týče stravování, to si každý zařizuje sám. Ve vzdálenosti překonatelné v rámci poklidného výletu není nouze o horské chaty nabízející borůvkové knedlíky, na Petrášce je pak velmi dobře vybavená kuchyně (vaří se na kachlových kamnech, majících i několik trub).

Říkali jsme si ale, že bychom mohli udělat nějaké společné "hodování" (pokud se tak dá nazvat konzumace skromných zásob, které vytahneme v potu tváře nahoru). Nejlepší asi bude pondělí večer a pátek večer. Toto by mohlo proběhnout trochu víc organizovaně, například tak, že se (ideálně předem) přihlásí nějaké kuchařsky zdatné (nebo sebevědomé) dobré duše a v den D uvaří nějaký svůj oblíbený předkrm/pokrm/zákrm a my ho potom formou švédského stolu sníme (tedy ten pokrm). A pak zábava, tanec a zpěv, ejaja hopsasa. Co se chystáte uvařit prosím napište do tabulky.

Ubytování

Chata je jednoduše zařízená, bydlí se v několika pokojích na širokých letištích, k topení a vaření slouží kamna, do kterých je potřeba štípad dřevo. Nespalitelný odpad je nutné odnést zpět do civilizace. Voda na mytí se dá ohřát v brutaru, po dohodně je možné zatopit v sauně.

Oddíl, který chatu vybudoval a provozuje, určil poměrně přísná pravidla, nad jejichž dodržováním bdí přítomný správce. Díky tomu je ovšem na Petrášce pořádek a funguje to tam:-) Prosíme vás, abyste pravidla maximálně respektovali!

Důležitá je informace o spaní: každý si musí přinést buď vlastní kompletní povlečení (prostěradlo + povlak na peřinu + povlak na polštář) nebo spacák + prostěradlo + povlak na polštář. Samotný spacák nestačí! Před svým odjezdem by každý měl drobně přispět k úklidu chalupy - podle pokynů správce. Více informací najdete na stránkách chaty.

Vysoké Kolo

motivační snímek č. 3: Vysoké Kolo

Obřad

Obřad se bude konat v pondělí 13. 2. od 11 hodin na zámku ve Vrchlabí.

Do Vrchlabí je to pořád s kopce krásnou cestou, dojet se dá v podstatě až před zámek - po letech je zase normální množství sněhu! Lyže nasadíme pravděpodobně mezi osmou a devátou hodinou (podle počasí). Kdo chce, může jet s námi, nebo vyrazit o něco později. A pokud se vám do doliny nebude chtít trmácet, rádi se s vámi potkáme zas večer.

Od hostů samozřejmě očekáváme, že budou mít řádně vyleštěné běžkové boty a patřičně nažehlené puky na šponovkách.

Vedle zámku je Billa, kde pravděpodobně před cestou zpět do kopců doplníme proviant, nezapomeňte si vzít prázdné batohy.

Labská louka

motivační snímek č. 4: Labská louka